W roku akademickim 2023/2024 przy Wydziale Lekarskim działa 35 Studenckich Kół Naukowych:
- SKN „Alergos” zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie alergologii i chorób wewnętrznych.
Wybrane realizowane projekty badawcze:
- Nadwrażliwość na leki;
- Przypadek kliniczny – Desensytyzacja kwasu acetylosalicylowego;
- Porównanie wyników dermatografu oraz FricTest u pacjentów z przewlekłą pokrzywką – badanie prospektywne;
- Zespół Schnitzler;
- Wpływ palenia papierosów na ciężkie reakcje anafilaktyczne na jad owadów błonkoskrzydłych,
- Potencjalnie protekcyjny wpływ palenia papierosów na CSU;
- Analiza przypadku – Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry a nadwrażliwość na środki kontrastowe
Opiekunem naukowym koła jest lek. Łukasz Moos.
- SKN Anatomii Prawidłowej i Klinicznej “Non omnis moriar” to nowo powołane koło, którego działalność będzie obejmowała rozwój naukowy w dziedzinie anatomii, prowadzenie badań przede wszystkim w zakresie klinicznym, udział w preparacjach anatomicznych, działalność edukacyjna z zakresu anatomii prawidłowej. Zadania koła będą opierały się na rozwijaniu zainteresowań naukowych i kształtowania umiejętności praktycznych studentów, poszerzaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej związanej z obszarem działania koła, zdobywaniu wiedzy na temat metodologii pracy naukowej oraz umożliwianiu prowadzenia prac badawczych i prezentacji ich wyników.
Opiekunem naukowym koła jest dr n. med. Agata Kawalec.
- SKN Anestezjologii i Intensywnej Terapii – zrzesza studentów w celu stworzenia warunków umożliwiających studentom rozwijanie zainteresowań, wiedzy i umiejętności, prowadzenie działalności popularyzującej dorobek naukowy Uczelni oraz poszerzanie i upowszechnianie wiedzy z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii.
Zadania koła będą opierały się na rozwijaniu zainteresowań naukowych studentów, kształtowaniu umiejętności praktycznych, poszerzaniu wiedzy związanej z obszarem działania koła oraz prowadzeniu badań naukowych i prezentacji ich wyników.
Opiekunami naukowymi koła są: lek. Maciej Molsa, lek. Maciej Marszalski.
- SKN Biochemii Klinicznej i Medycyny Regeneracyjnej zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie biochemii klinicznej i medycyny regeneracyjnej.
Wybrane realizowane projekty badawcze:
- Neuropsychiatryczne powikłania infekcji COVID-19;
- Skórne objawy zakażenia COVID-19 z uwzględnieniem szczepień przeciwko COVID-19;
- Wpływ cukrzycy i otyłości pacjentów na ciężkość przebiegu infekcji COVID-19;
- Zastosowanie VR w nowoczesnej technologii i edukacji medycznej;
- Zapalenie mięśnia sercowego w przebiegu infekcji COVID-19;
- Analiza mechanizmów molekularnych w genezie linii komórek nowotworowych;
- Analiza jakościowo i ilościowa tuszy tatuatorskich pod kątem obecności związków azotowych w preparatach dostępnych na rynku polskim;
- The current stałe of knowledge about Pompe disease – type Il glycogenosis;
- The current stałe of knowledge about Gaucher’s disease;
- Summary of knowledge about Guillain-Barré Syndrome;
- Literature review, summary of knowledge about Brugada syndrome.
Opiekunami naukowymi koła są: dr hab. n. med. Rafał Bułdak, prof. UO oraz dr n. biol. Agnieszka Rombel-Bryzek.
- SKN „Bronchus” zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie pulmonologii. Członkowie SKN BRONCHUS cyklicznie biorą czynny udział w dyżurach towarzyszących na Oddziale Klinicznym Pulmonologii w Szpitalu Wojewódzkim w grupach 1-4 osobowych. Podczas dyżurów możliwe jest uczestniczenie w konsultacjach pacjentów na SOR wraz z lekarzem dyżurującym, a także przyjmowanie pacjentów na oddział. Ponadto swoją obecność studenci wykazywali w Zakładzie Endoskopii Diagnostycznej i Zabiegowej w Szpitalu Wojewódzkim podczas wykonywania badań EBUS (badanie bronchofiberoskopowe z ultrasonografią wewnątrzoskrzelową) w grupach 2 osobowych.
Prowadzony projekt badawczy: Co łączy dokarmianie dzikich gołębi i śródmiąższowe zmiany w płucach? Dlaczego ważna jest czujność i dociekliwość? – opis przypadku pacjentki z zapaleniem płuc z nadwrażliwością.
Opiekunem naukowym koła jest dr n. med. Ewa Skrzypczyńska.
- SKN „Cardios” zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie leczenia i diagnostyki chorób układu krążenia. Oprócz wiedzy teoretycznej studenci poznają praktycznie podstawowe techniki badania podmiotowego i przedmiotowego, kluczowe w rozpoznawaniu chorób serca. Studenci aktywnie uczestniczyli w organizacji 86. Wiosennej Konferencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Opolu, lokalnych spotkaniach RPG „Ratownictwo Po Godzinach” oraz pikniku „Zabierz swoje serce na spacer”.
Wybrane realizowane projekty badawcze:
- Badanie ankietowe dotyczące jakości życia u chorych na HFrEF- projekt wieloośrodkowy;
- Burza elektryczna i jej powiązanie z wielochorobowością- analiza bazy danych;
- Kontynuacja bazy danych OP AHF- poszerzenie o nowych pacjentów, analiza wyników wraz z uwzględnieniem rocznego follow-up’u;
- Skala CHA2DS2-VASc jako narzędzie do oceny rokowania pacjentów z ostrą zatorowością płucną.
Opiekunem naukowym koła jest prof. dr hab. n. med. Marek Gierlotka.
- SKN Chirurgii Dziecięcej zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie chirurgii dziecięcej. Działalność koła polega głównie na współudziale studentów w pracy lekarzy Oddziału Chirurgii Dziecięcej oraz SOR. Studenci organizują cykliczne spotkania stacjonarne, podczas których członkowie koła doskonalą swoje umiejętności zakładania podstawowych szwów chirurgicznych.
Opiekunem naukowym koła jest dr n. med. Paweł Mielczarek.
- SKN Chirurgii Onkologicznej „Excisio” zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie chirurgii onkologicznej. Koło działa przy Oddziale Klinicznym Chirurgii Onkologicznej
z Pododdziałem Chorób Piersi w Opolskim Centrum Onkologii
Prowadzony jest aktualnie projekt badawczy: Badania dotyczące zestawienia steplerów wykorzystywanych w operacjach onkologicznych.
Opiekunem naukowym koła jest dr n. med. Tomasz Sachańbiński.
- SKN Dermatologii to nowo powstałe koło, zrzeszające studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie dermatologii i wenerologii. Zadania koła opierają się na rozwijaniu zainteresowań naukowych i kształtowania umiejętności praktycznych studentów, poszerzaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej związanej z obszarem działania koła, zdobywaniu wiedzy na temat metodologii pracy naukowej oraz umożliwianiu prowadzenia prac badawczych i prezentacji ich wyników.
Opiekunem naukowym koła jest lek. Karolina Zarańska.
- SKN Diabetologii to nowo powstałe koło, zrzeszające studentów w celu rozwijania zainteresowań naukowych, kształtowania umiejętności praktycznych, poszerzaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej, związanej z obszarem działania koła, zdobywaniu wiedzy na temat metodologii pracy naukowej oraz umożliwianiu prowadzenia prac badawczych i prezentacji ich wyników.
Opiekunem naukowym koła jest dr n. med. Anna Rostropowicz-Honka.
- SKN Diagnostyki Obrazowej „X-ray” zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie radiologii i diagnostyki obrazowej. Działalność koła polega głównie na szkoleniach z wykonywania USG oraz możliwości udziału w dyżurach w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
Lista aktualnie prowadzonych projektów badawczych:
- USG płuc – część teoretyczna i praktyczna;
- RTG klatki piersiowej – część teoretyczna i praktyczna;
- Radiologia naczyń dużych i serca – część teoretyczna i praktyczna;
- USG trzustki – część teoretyczna i praktyczna;
- Złamania kości długich – część teoretyczna i praktyczna;
- Warsztaty USG jamy brzusznej i szyi.
Opiekunem naukowym koła jest dr n. med. Katarzyna Sznajder.
- SKN Fizjologia zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie neurofizjologii i psychoneuroimmunologii. Działalność koła polega na ćwiczeniu metod poszukiwania danych literaturowych w naukowych bazach danych oraz krytycznej analizy artykułów naukowych oryginalnych i przeglądowych. Studenci poznają prawne i edytorskie aspekty opracowywania projektów badawczych. Za cel koła studenci obrali planowanie i realizację projektów naukowych z zakresu psychoneuroimmunologii, opracowywanie badań nad wpływem aktywności fizycznej na funkcje kognitywne oraz udział w zjazdach krajowych i zagranicznych studenckich kół naukowych.
Opiekunami naukowymi koła są: dr hab. n. med. Dariusz Soszyński, prof. UO oraz dr n. med. Michał Braczkowski.
- SKN „Genetix” zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie genetyki klinicznej i prowadzenia badań środowiskowych uwarunkowań do występowania chorób genetycznych. Studenci organizują cykliczne spotkania w celu omawiania przypadków oraz analizy procesów diagnostycznych pacjentów w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.
Aktualnie realizowany jest projekt badawczy: Najczęstsze choroby genetyczne spotykane u noworodków w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu,
Opiekunem naukowym koła jest lek. Magdalena Zawadzka-Duliniec
- SKN Ginekologii i Genetyki Onkologicznej zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie ginekologii, genetyki onkologicznej i ginekologii onkologicznej. Koło działa przy Poradni Genetyki Nowotworów oraz Oddziale Ginekologii Onkologicznej z Odcinkiem Dziennym Opolskiego Centrum Onkologii. Przeprowadzono warsztaty z Profilaktyki Onkologicznej.
Opiekunem naukowym koła jest dr n. med. Joanna Tomiczek-Szwiec.
- SKN Ginekologii i Położnictwa zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy z zakresu ginekologii i położnictwa. Członkowie koła w ramach akcji Pink Lips! zorganizowali warsztaty dotyczące cytologii oraz profilaktyki zakażeń HPV.
Wybrane realizowane projekty badawcze:
- Choroba COVID-19 u kobiet ciężarnych;
- Ciąża po przeszczepie nerki.
Opiekunem naukowym koła jest dr n. med. Dariusz Kowalczyk.
- SKN HistON zrzesza studentów pragnących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu immunohistologii, immunologii transplantacyjnej, onkologii, ginekologii onkologicznej i genetyki chorób nowotworowych. Koło współpracuje z Oddziałem Ginekologiczno-Onkologicznym Opolskiego Centrum Onkologii i Poradnią Genetyki Nowotworów przy Opolskim Centrum Onkologii.
Wybrane realizowane projekty badawcze:
- Synchroniczny rak piersi i jajnika jako problem kliniczny;
- The overview of antinuclear antibody patterns with Iow frequency of appearance and uncertain clinical relevance – the expert level’ całegory according to The International Consensus on ANA patterns (ICAP);
- Status mutacji MMR jako czynnik rokowniczy w raku trzonu macicy;
- Status mutacji BRCA i status mutacji HRD jako czynnik rokowniczy i predykcyjny w raku jajnika.
Opiekunem naukowym koła jest lek. med. Joanna Tomiczek-Szwiec.
- SKN Kardiochirurgii zrzesza studentów pragnących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kardiochirurgii. Działalność koła polega na uczestnictwie w dyżurach na oddziale, w poradni oraz na bloku operacyjnym Oddziału Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
Opiekunem naukowym koła jest lek. med. Witold Gwóźdź.
- SKN Lancet zrzesza studentów pragnących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej. Za cel koła studenci obrali organizację warsztatów szycia chirurgicznego, aktywne uczestnictwo w dyżurach na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu oraz udział w konferencjach i pracach naukowych, związanych z tematyką koła.
Opiekunami naukowym koła są prof. dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis, dr n. med. Jacek Hobot.
- SKN Medycyny Ratunkowej, Nefrologii i Chorób wewnętrznych „RatINef” zrzesza studentów zainteresowanych pogłębieniem wiedzy z zakresu trzech gałęzi specjalizacji medycznych: medycyny ratunkowej, nefrologii oraz chorób wewnętrznych. Studenci mają możliwość udziału w dyżurach, poznawania różnych przypadków klinicznych, nauki interdyscyplinarnej opieki i udzielania wysokospecjalistycznych usług medycznych.
Aktualnie prowadzone są m.in. projekty badawcze:
- PChN – leczenie nerkozastępcze;
- Ostre uszkodzenie nerek;
- Choroby miąższowe nerek;
- Przewlekła choroba nerek, USG w chorobach nerek.
Opiekunem koła naukowego jest dr hab. n. med. Tomasz Porażko.
- SKN Medycyny Ratunkowej i Symulacji Medycznej zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy z zakresu medycyny ratunkowej, medycyny stanów nagłych i symulacji medycznej oraz organizowania szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Opiekunami naukowymi koła są dr n. med. Jacek Kleszczyński i dr n. o zdr. Stanisław Szczerbiński.
- SKN Medycyny Rodzinnej „Amicus” to nowo powołane koło, którego działalność będzie obejmowała zdobywanie umiejętności praktycznych i teoretycznych z zakresu medycyny rodzinnej, działalność naukową, warsztaty i akcje profilaktyczne oraz współpracę z innymi kołami naukowymi i IFMSA. Do celów koła będzie należało stworzenie warunków umożliwiających środowisku studentów rozwijanie zainteresowań, wiedzy i umiejętności, prowadzenie działalności popularyzującej dorobek naukowy Uczelni oraz poszerzanie i upowszechnianie wiedzy z zakresu medycyny rodzinnej.
Opiekunem naukowym koła jest lek. Agata Kulkowska-Gaj.
- SKN Neonatus zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy z zakresu neonatologii i perinatologii. Za cel koła studenci obrali uczestnictwo w życiu Oddziału Neonatologicznego i Poradni Neonatologicznej w obrębie Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu oraz czynne uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach.
Aktualnie realizowane projekty badawcze:
- Noworodek matki z kiłą – czy problem nadal obecny na oddziale neonatologicznym?;
- Noworodek z zaćma wrodzoną obustronną – opis przypadku;
- Czy spektrum krwawień około-dokomorowych i leukomalacji okołokomorowej u noworodków ulega zmianie z upływem lat ? Porównanie dwóch kohort;
- Noworodek z hipertrofią oraz asymetrycznym przerostem połowy ciała – Czy ma związek
z chorobą nowotworową?
Opiekunem naukowym koła jest dr n. med. Alina Kowalczykiewicz-Kuta.
- SKN Neuron zrzesza studentów – pasjonatów neurologii, nauki zajmującej się diagnostyką i leczeniem chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. W ramach działalności koła studenci uczą się podstaw badania neurologicznego, analizy objawów i zespołów neurologicznych, poznają niezbędne badania dodatkowe i ich zastosowanie, weryfikują zastosowane leczenie. Poza aspektem praktycznym członkowie koła obierają za cel prowadzenie działalności naukowej – poznanie podstaw pracy naukowej, aktywny udział w konferencjach naukowych.
Aktualnie realizowane projekty badawcze:
- Knowledge about dementia in Poland – a survey study;
- Udar niedokrwienny mostu jako manifestacja śluzaka lewego przedsionka serca;
- Zespół Millera-Fishera u 46-letniego mężczyzny – opis przypadku;
- Ocena wiedzy i postaw wobec padaczki;
- Neurospecyficzna enolaza jako biomarker długości czasu trwania choroby, ilości i długości uzyskiwanych remisji oraz lekooporności schizofrenii paranoidalnej w populacji chorującej na schizofrenię.
Opiekunem naukowym koła jest dr hab. n. med. Beata Łabuz-Roszak, prof. UO.
- SKN Onkos zrzesza studentów pragnących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu rozpoznawania i leczenia chorób nowotworowych. Działalność koła polega na organizacji regularnych spotkań, warsztatów o tematyce onkologicznej dla studentów Wydziału Lekarskiego, udziale w dyżurach w Klinice Onkologii Opolskiego Centrum Onkologii.
Opiekunem naukowym koła jest dr hab. n. med. Barbara Radecka, prof. UO.
- SKN Opieki Paliatywnej to nowo powstałe koło, które zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie opieki paliatywnej. Koło działa przy Zakładzie Medycyny Paliatywnej w Centrum Opieki Paliatywnej “Betania”. Do osiągnięć koła należy m. in. udział w I Konferencji OgólnOpolskiej w Medycynie z pracą: „Zaburzenia formy i toku myślenia u pacjenta ze schizofrenią przyczyną późnego rozpoznania choroby nowotworowej”. Aktualnie członkowie koła prowadza projekt badawczy dot. neurofibromatozy w aspekcie opieki paliatywnej.
Opiekunem naukowym koła jest lek. Agnieszka Kluczna.
- SKN „Ophtalmos” to nowo powstałe koło którego działalność będzie obejmowała tematykę w zakresie pogłębiania wiedzy z dziedziny okulistyki oraz rozwój naukowy. Zadania koła będą opierały się na rozwijaniu zainteresowań naukowych i kształtowaniu umiejętności praktycznych studentów, poszerzaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej związanej z obszarem działania koła, zdobywaniu wiedzy na temat metodologii pracy naukowej oraz umożliwianiu prowadzenia prac badawczych i prezentacji ich wyników.
Opiekunem naukowym koła jest lek. Maksymilian Grzegórzko
- SKN Ortopedii i Traumatologii zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Celem koła jest prowadzenie prac badawczych i prezentacji ich wyników na konferencjach naukowych.
Obecnie prowadzone projekty badawcze:
- Kompleksowa ocena pacjentów po dwuetapowym leczeniu operacyjnym (DHS, gwóźdź gamma) złamania przezkrętarzowego obu kości udowych (ocena chodu, równowagi, % rozkładu obciążeń kończyn dolnych, aktywności ruchowej i sportowej, poziomu bólu, czynniki rokownicze dla drugiej operacji – na podstawie pierwszej operacji, satysfakcja z leczenia, przyjmowanie leków przeciwbólowych, powikłania). Porównanie grupy pacjentów którzy mieli operowane oba biodra z powodu złamania do grupy pacjentów którzy mieli operowane jedno biodro z powodu złamania;
- Kompleksowa ocena pacjentów po dwuetapowym leczeniu operacyjnym (alloplastyka bipolarna) złamania szyjki obu kości udowych (ocena chodu, równowagi, % rozkładu obciążeń kończyn dolnych, aktywności ruchowej i sportowej, poziomu bólu, czynniki rokownicze
dla drugiej operacji – na podstawie pierwszej operacji, satysfakcja z leczenia, przyjmowanie leków przeciwbólowych, powikłania). Porównanie grupy pacjentów którzy mieli operowane oba biodra z powodu złamania do grupy pacjentów którzy mieli operowane jedno biodro
z powodu złamania.
Opiekunem naukowym koła jest dr hab. n. med. Piotr Morasiewicz, prof. UO.
- SKN Otolaryngologii to nowo powołane koło, którego działalność będzie obejmowała prace naukowe, udział w dyżurach, uczestnictwo w zjazdach i sympozjach otolaryngologicznych. Zadania koła będą opierały się na rozwijaniu zainteresowań naukowych i kształtowania umiejętności praktycznych studentów, poszerzaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej związanej z obszarem działania koła, zdobywaniu wiedzy na temat metodologii pracy naukowej oraz umożliwianiu prowadzenia prac badawczych i prezentacji ich wyników. Do celów koła będzie należało stworzenie warunków umożliwiających środowisku studentów rozwijanie zainteresowań, wiedzy i umiejętności, prowadzenie działalności popularyzującej dorobek naukowy Uczelni oraz poszerzanie i upowszechnianie wiedzy z zakresu prac naukowych, udziału w dyżurach, uczestnictwa w zjazdach i sympozjach otolaryngologicznych.
Opiekunem naukowym koła jest prof. dr hab. n. med. Krzysztof Morawski.
- SKN Panaceum zrzesza studentów w celu pogłębiania wiedzy w zakresie chorób wewnętrznych, udziału w szkoleniach i konferencjach, publikacji prac naukowych oraz organizowania spotkań interdyscyplinarnych z innymi kołami naukowymi.
Wybrane realizowane projekty badawcze:
- Case report – Zespół Upshawa-Schulmana,
- Pierwotnie płucna postać chłoniaka Hodgkina powikłana promienicą – przypadek koincydencji, wyjątkowo rzadkich chorób” – case report;
- Szpiczak lgM;
- Choroba Kikuchi-Fujimoto;
- Akceleracja CLL.
Opiekunem naukowym koła jest dr n. med. Dariusz Woszczyk.
- SKN Pediatrii zrzesza studentów pragnących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu leczenia w pediatrii.
Aktualnie realizowane projekty badawcze:
- Analiza przyjęć pediatrycznych w SOR Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu w okresie przed i po wybuchu pandemii SARS-Cov2;
- Ocena i porównanie komfortu życia dzieci chorujących na cukrzycę typu I i choroby alergiczne oraz ocena i porównanie wpływu choroby u dziecka na życie rodziców tych pacjentów;
- Ocena parametrów morfologii krwi u dzieci z cukrzyca typu 1 z uwzględnieniem wyrównania glikemii.
Opiekunem naukowym koła jest dr hab. n. med. Agata Chobot, prof. UO.
- SKN Pediatrii i Stanów Nagłych zrzesza studentów pragnących poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych dla dzieci oraz na oddziałach pediatrycznych. Aktualnie członkowie koła prowadzą projekt badawczy: Antropometryczne czynniki warunkujące efektywną głębokość uciśnięć klatki piersiowej podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonywanej przez dzieci w wieku powyżej 11 roku życia do ukończenia 18 roku życia. W ramach niniejszego projektu ponad 1000 uczniów szkół podstawowych z województwa opolskiego zostało przeszkolonych z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Opiekunem naukowym koła jest dr hab. n. med. Agata Chobot, prof. UO.
- SKN Seksuologii Klinicznej to nowo powstałe koło, którego działalność będzie obejmowała tematykę zdrowia somatycznego i psychicznego człowieka w obszarach jego seksualności – płci biologicznej, psychologicznej, społecznych ról płciowych, oraz zachowań i relacji seksualnych oraz romantycznych. Cele i zadania koła koncentrować się będą na rozwijaniu i kształtowaniu umiejętności profesjonalnych – badawczych i praktycznych (w zakresie profilaktyki, diagnozy i interwencji) – pośród studentów kierunku lekarskiego i psychologii oraz podejmowaniu działań popularyzatoskich w zakresie promocji zdrowia psychicznego i somatycznego oraz prewencji zaburzeń.
Opiekunem naukowym koła jest mgr Dominik Adamek
- SKN Urologii to koło, które powstało w celu pogłębienia wiedzy o sposobach leczenia w urologii. Działalność koła polega na udziale studentów w dyżurach na Oddziale Klinicznym Urologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Do osiągnięć koła należy organizacja spotkania edukacyjnego poświęconego tematyce raka nerki.
Opiekunem naukowym koła jest lek. Jacek Jastrzębski.
- SKN Wolter E Dandy Society to koło, które powstało w celu poszerzenia wiedzy w zakresie neurochirurgii, głównie w tematyce patologii OUN, w tym leczenia i diagnostyki. Działalność koła opiera się na rozwoju naukowym i aktywnym uczestnictwie w kongresach medycznych.
Aktywny udział w zagranicznej konferencji 3rd Medical. Student World Congress of Neurosurgery 2023 Hamburg z pracami:
- Rare complications in endoscopic spine surgery,
- Ambulatory spine surgery current status and future prospects,
Opiekunem naukowym koła jest dr hab. n. med. Dariusz Łątka, prof. UO.
- SKN Współczesnych Problemów Medycyny zrzesza studentów w celu poszerzenia wiedzy w zakresie zdrowia publicznego, socjologii medycyny i współczesnej problematyki zdrowotnej w aspekcie populacyjnym.
Wybrane realizowane projekty badawcze:
- Badanie dotyczące poziomu wiedzy medyków na temat depresji poporodowej;
- Wpływ mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży;
- Gdy jedzenie zabija – uzależnienie od jedzenia i niejedzenia;
- Profilaktyka oparzeń słonecznych wśród dzieci i młodzieży;
- Badanie poziomu wiedzy uczniów szkól podstawowych oraz liceów na temat nowotworów skóry;
- Media społecznościowe w kontekście zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży.
Opiekunem naukowym koła jest dr Urszula Michalik-Marcinkowska.