Tak wyjątkowego Dnia Kobiet na naszej Uczelni jeszcze nie było!
W dniu 08.03.2023r. na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Opolskiego odbyło się szkolenie z podstaw teoretycznych metody digital PCR połączone z praktycznymi warsztatami zastosowania tej innowacyjnej techniki w naukach biomedycznych, które zdecydowanie poszerzyło naszą wiedzę na temat najnowszych metod badań naukowych.

Organizatorem szkolenia był Zakład Fizjologii Wydziału Lekarskiego UO oraz firma QIAGEN Polska Sp. z o.o., dzięki uprzejmości której możliwe było przeprowadzenie warsztatów.

W szkoleniu brali udział zarówno studenci należący do Studenckiego Koła Naukowego ,,Fizjologia’’ działającego przy Zakładzie Fizjologii INM UO, a także liczna grupa pracowników Wydziału Lekarskiego oraz Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Podczas szkolenia, specjalista aplikacyjny firmy QIAGEN Polska Sp. z o.o. wnikliwie przedstawił zagadnienia dotyczące zasady działania cyfrowego PCR, zalet partycjonowania oraz porównał techniki qPCR i dPCR. Uczestnicy mieli możliwość zdobycia informacji z zakresu aplikacyjnych zastosowań technologii dPCR w różnych dziedzinach nauk biomedycznych oraz zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami rynkowymi. Po bardzo wartościowej części teoretycznej mieliśmy przyjemność czynnie uczestniczyć w warsztatach praktycznych, w trakcie których przygotowaliśmy mix reakcyjny, nastawiliśmy reakcję dPCR, ustawiliśmy protokół w aparacie i śledziliśmy przebieg reakcji. Po przeprowadzonej reakcji, wspólnie ze specjalista aplikacyjny firmy QIAGEN Polska Sp. z o.o. została przeprowadzona analiza uzyskanych wyników. Uczestnictwo w szkoleniu zostało potwierdzone imiennymi certyfikatami, co z pewnością stanowi dodatkowy atut wydarzenia, gdyż w przyszłości może nam ułatwić aplikowanie do zespołów badawczych oraz zwiększy szansę przy staraniach o finansowanie własnych projektów naukowych.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy uzyskania wysokiej jakości wyników przeprowadzonej reakcji dPCR, a organizatorom dziękujemy za poświęcony czas i ogrom przekazanej wiedzy! Mamy nadzieję, że szybko będziemy mieli przyjemność ponownego spotkania!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wyjątkowo intersującego wydarzenia 🙂
Klaudia Kufel

Studentka II-go roku Kierunku Lekarskiego INM UO